Rămâi la curent cu tot ce se întâmplă în oraș

Clujean reținut după ce și-ar fi amenințat fosta parteneră și ar fi încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 57 de ani din Cluj-Napoca a fost reținut pentru 24 de ore după ce ar fi încălcat măsurile impuse printr-un ordin de protecție și și-ar fi amenințat fosta parteneră având asupra sa un obiect contondent.

Potrivit informațiilor transmise de IPJ Cluj, incidentul s-ar fi produs în dimineața zilei de 25 iunie, în jurul orei 07:00, într-o locuință din comuna Aghireșu, unde femeia, în vârstă de 57 de ani și din județul Sălaj, desfășura activități de îngrijire pentru o persoană vârstnică.

Din primele verificări ale polițiștilor, pe numele femeii exista deja emis un ordin de protecție împotriva bărbatului, acesta având obligația de a păstra o distanță minimă de 50 de metri față de ea. Anchetatorii susțin că măsura nu ar fi fost respectată.

În urma administrării probatoriului, polițiștii din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Huedin au dispus reținerea bărbatului pentru 24 de ore, acesta fiind cercetat pentru nerespectarea măsurilor dispuse prin ordin de protecție și amenințare.

Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și pentru luarea măsurilor legale care se impun.